Mājas vīns / Durbe

„Baudu vīnus gluži tāpat sievietes – man nav svarīgi, no kura reģiona tu esi un kādā krāsā, nozīme ir tikai mūsu saiknei.” – Ervīns

Mūsu zemes platuma grādiem un līdz ar to arī tautas mentalitātei īsts, labs vīns brīžiem ir kā enciklopēdija nesaprotamā valodā. Jā, mums garšo vīni, mācāmies tos atpazīt, pareizi pielietot un baudīt piemēroti etiķetei un situācijai, taču asinīs šī māka nav.

Gandrīz katrs kādā lauku sētā ir baudījis mājas vīnu, vai mēģinājis pats tādu pagatavot, vismaz sajutuši aromātu vai dzirdējuši skaņu, kā vīns met burbuļus. Jā, par šo gan mākam izteikties, gluži kā alus un rupjmaize, arī mājas vīna tradīciju dzīpars sēž dziļi mūsu asinīs.

Nogaršosim?

 

Durbes rudens augļu vīns

Rudens augļu – ogu vīns. Pussausais.

Krāsa: gaiši, dzidri dzeltena.

Spēcīgs mājas vīna aromāts. Atsauc atmiņā rudens sākumu  – ābolu ražu un virtuvi, kas smaržo pēc cidoniju sīrupa gatavošanas procesa.

Garša spēcīga. Saldā attiecība pret skābo sanākusi sabalansēta, taču mājas vīnam, protams, ir izteiktais rūguma aromāts, kas piedod pavisam viegli rūgtu pēcgaršu. Pirmais malks ir pārsteigums garšas kārpiņām, taču ar katru nākamo.. vīns iegaršojas arvien vairāk.

Šo vīnu ieteicams izvēlēties, ja gribat noķert mājas vīna burvību, piemēram, dārza svētkos. Pie kārtīgiem lauku ēdieniem šis vīns izcelsies ar īpašu, mājas vīnam neparastu eleganci.

Sastāvs: ābolu sula 70%, ķirbju sula 20%, cidoniju sula 10%.

Alkohola saturs 12%

 

Durbes plūmju vīns pussaldais

Plūmju vīns. Pussaldais.

Krāsa: rozīgi oranža, nav izteikti dzidrs.

Aromāts ārkārtīgi spēcīgs. Ieelpojot tā smaržu, var pat uz mēles sajust visīstākā mājas vīna buķeti. Kā latvieši saka „īsts gāzējs”. Arī garša – plūmīga, ļoti piesātināta, pat šķebinoša. Sākumā var sajust uzbāzīgu asumu, skābumu. Bet pēc tam parādās maigs rūgtumiņš un lieliska salda pēcgarša. Pēcgarša ir fantastiska.

Pēc pirmajiem malkiem šķiet, ka šis nav no tiem vīniem, ko varētu dzert un dzert. Pietiek ar mazu malciņu. Jābauda kā liķieris, jo garšas kārpiņām šis dzēriens ir kā sprādziens. Taču, kad tas ir glāzē sasilis, kāpiņas pieradušas, atklājas šī vīna brīnišķīgā garša.

Ieteicams nogaršot tiem, kam nav nekāda priekšstata, kas ir mājas vīns un ar ko tas atsķirās. Šis dzēriens ir no tiem, ko var omas uzlabošanai vakarā pie grāmatas iedzert pa maziem malciņiem.. vai arī ar tādu padusē jābrauc uz kārtīgām, lustīgām latviešu kāzām.

Sastāvs: zilo plūmju un dzeloņplūmju sula, 5% aroniju sula, cukurs, ūdens.

 

Durbes rabarberu vīns sausais

Rabarberu vīns . Sausais.

Krāsa: maigi, dzidri rozā.

Noteikti zināt, kā garšo rabarberu plātsmaizes garšīgā augšpuse – skābeni salda. Šī vīna  aromāts noteikti to atgādina. Izteikts rabarberu svaigums un salds maigums.

Pēc garšas šis vīns ir mazliet nepatīkams pārsteigums. Pirmais malks šķiet ūdeņais un bezgaršīgs, taču pēc brīža parādās vīna garša, jāteic, ka nav īpaši izteikta. To dzert vienkārši nav interesanti. Klāt prasās sulīgus augļus.

Garša nav slikta, iespējams, šis vīns nākotnē varētu izkāpt no mājas vīnu plauktiņa, taču šobrīd kaut kas jūtami pietrūkst. Ražotājiem ieteicams šo produktu uzlabot. Ja tas būtu mazliet saldāks, rabarberīgums nedaudz izteiktāks un ar burbulīšiem, to varētu nosaukt par vasaras labāko sidru (nevis vīnu).  Ja šāda izmaiņa tiktu veikta, latvieši šajā dzērienā iemīlētos pilnīgi noteikti.

Piemērots pie augļu platēm un desertiem. Dzert atdzesētu karstās vasaras dienās.

Sastāvs: rabarberu sula 30%, ūdens 70%.

Alkohola saturs 11%

 

Durbes aroniju vīns pussaldais

Aroniju vīns . Pussaldais.

Krāsa: piesātināti sarkana.

Piemīt košs aroniju aromāts, izteiktā smarža atgādina kanēļa notis (rūgts un salds vienlaicīgi) un pat krustnagliņas.

Pagaršojot pirmo malku kļūst skaidrs, ka šis ir izteikts Ziemassvētku vīns. Salds, viegli rūgtens ar sausu, ārkārtīgi patīkamu pēcgaršu. Varētu pat teikt, kā mājas vīns šis ir īsts šedervs. Garša tik patīkama, ka to baudot, neprasās neko ēst. Ja nu vienīgi – sajust gaisā piparkūku smaržu.

Šo vīnu ieteicams izvēlēties kā dāvanu Ziemassvētkos. Lielisks dzēriens dodoties romantiskā, sniegotā pastaigā vai vienatnē saiņojot dāvanas tuviniekiem.  Perfekti!

Sastāvs: aroniju sula 90%, ābolu sula 10%, ķiršu lapas, cukurs, ūdens.

Alkohola saturs 12%

Teksts: Alise Tilaka
Foto: Ervīns Elliņš

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.