It kā Anglija, bet tomēr Polija. Katovice, Polija. Četratā pa Eiropu – 3. sērija

Iesim pārbaudīt vai Silēzijas ogļraču rajons Katovicē ir tikpat šarmants kā vakar vakarā. Un jāsaka, ka ir! Kas ir Silēzija?

Silēzija ir vēsturisks reģions Centrālajā Eiropā, kur lielākajā daļa šobrīd atrodas Polijas teritorijā un apakšējā daļā, kas attiecas uz Čehijas Republiku, un Vācija. Silēzija ir resursiem bagāts un apdzīvots reģions. Kopš 18. gadsimta vidus tiek iegūtas ogles. Nozare strauji auga, kamēr Silēzija atradās Vācijas piederībā, un tā sasniedza augstāko punktu 1970. gados Polijas Tautas Republikas laikā. Šajā periodā Silēzija kļuva par vienu no pasaules lielākajām ogļu ražotājām, kuras rekords bija rekordliels 1979. gadā. Nākamo divu desmitgažu laikā ogļu ieguve samazinājās, bet pēc komunistu varas beigām atkal palielinājusies.

Arhitektūra ļoti atgādina Angliju. Apsūbējušas ķieģeļu mājas, kurās lielākās izmaiņas var manīt tikai mūsdienu plastikāta logus. Kāpņu telpas šķiet palikušas nemainīgas jau simts gadus – koka pakāpieni, noteiktais bērnības aromāts, fasādes, ko pilnībā apēduši vīteņaugi – fantastika! Kādam tas var likties necils apskates objekts, bet mums ļoti patīk. Un šeit dzīvo cilvēki, kas dod iespēju uz pāris minūtēm ielūkoties viņu iekdienas gaitās. Kāds izkarina veļu, kāds domīgi treptelpas durvīs pīpē, laiks, šķiet, šeit rit daudz lēnāk. Pavisam cits skats pie kafejnīcām – pilns ar apmeklētājiem, pie galdiņiem mudž no vietējiem un tūristiem. Nekāda stresiņa, nekādu masku, pilnīga pašplūsma.

Kam ir vēlme, var ielūkoties arī iespaidīgajā baznīcā. Te es arī pamanīju uzparikti, ko nekādīgi nebiju gaidījis redzēt baznīcā – bankas termināli! Jā, pie baznīcas ieejas jūs varat viegli noziedot savu naudiņu, nopīkstinot kredītkarti. Uff, nauda un reliģija, vai ne? Baznīcas interjers ļoti iespaidīgs. Ienāc un sajūties kā maza, maza skudriņa. Smuki.

Izložņājam visus pagalmiņus, fotografējam katru romantisko stūrīti, ko atrodam, ka pilnīgi sagribas ēst. Dodamies uz restorānu, ko bija paredzēts apmeklēt vakar – Śląska Prohibicja. Vietu izvēlējos pēc labājām autsauksmēm, taču vēl jo vairāk interjera bilžu dēļ, kādas pamanīju internetā. Restorāns ierīkots vienā no vēsturiskajām ēkām, bet iekšpuse liek žoklim nedaudz atkārties – cik mūsdienīgi un gaumīgi – uhhH!

Atmosfēras radīšanai ārkārtīgi palīdzējuši šie augstie griesti un vēl vairāk šie skaistie, skaistei logi. pēc manām domām, šis interjers ir fantastisks, nespēju iedomāties, ka šeit varētu pasniegt negaršīgu ēdienu. Apkalpošana laipna, gandrīz vai elegenta. Jūtos, ka neesmu pietiekami smalki saģērbies šim pasākumam.

Man ir diezgan slikta pieredze, pasūtot ēdienus, ko neesmu jau reiz mēģinājis. Bet tas mani neattur riskēt – izvēlos klasisku silēziešu ēdienu – liellopa rulete, kas pildīta ar kūpinātu desu, kartupeļu klimpām, siltiem kāpostiem un mērci. Īsts veču ēdiens, pie tam tik ļoti garšīgs, ka gribas vēl un vēl, bet nevaru piebeigt visu porciju. Trīs ēdieni, dzērieni un viens espresso mums izmaksāja tikai 41 eiro, fenomenāli. Paldies, garšīgi, ka mēli norīt!

Bet jādodas tālāk – Čehija, Brno! Dzīvokli īrējam ārpus pilsētas centra, lai mazāk ciestu ceļojuma maciņš. Trīs stundas ceļā, un esam klāt. Atbraucām gana labi, jo lielceļu vidējais ātrums ir 130 km/h. Blakus dzīvoklim atrodas arī vietējais grilbārs. Tik populārs, ka pilns līdz ūkai, bet viesmīlis par mums apžēlojas un nosēdina pie bērnu galdiņa blakus rotaļu laukumam ar Šreku. Smieklīgi, bet kāda starpība, jo pāris minūtēs jau atnes vēsu, vēsu čehu alu, un pēc mirkļa parādās arī perfekti, vidēji izcepts steiks – SU-PE-RĪ-GI!

Dzīvoklis ļoti moderns ar svaigu remontu, vienīgi atrodas piektajā stāvā, kas liek nedaudz iesvīst, tādēļ saņemamies un nesam visas manas vienā piegājienā.

Nogurums milzīgs, gandarījums milzīgs. Laika prognoze vēsta, ka rītdienas plāni apmeklēt vecpilsētu izpaliek, jo sola pērkona negaisu. Tas ir labi. Pagarinam palikšanu dzīvoklī par vienu nakti, lai nākamajā dienā varētu mierīgi pastrādāt. Būs mirklis atvilkt elpu no stūrēšanas, pavingrot, izbaudīt nesteidzīgu dienu.

Naktī sākas tīrs rokfestivāls – vētra, pērkona negaiss, diskotēka un dārdi visas nakts garumā. Bet tas netraucēja lieliski izgulēties – jānofočē, kas ražojis šo gultas matraci – izgulējāmies lieliski!