Rudens Vidzemē – Kārzdabas pareizticīgo baznīcas drupas

Beidzot esam atkūlušies līdz Cesvainei. Tās pili gribējām apskatīt jau gadiem. Tieši šobrīd šeit notiek rekonstrukcijas/restaurācijas darbi, un smuko ainavu bojā celtniecības žogs. Bet tas netraucē beidzot šo skaistumu apskatīt vaigā. Maģiski! Tikai nesaprotami, kā valsts nav laicīgāk devusi naudiņu, lai šo pērli savestu kārtībā.


Seko līdzi ikdienas piedzīvojumiem:


Tālāk dodamies apskatīt Kārzdabas pareizticīgo baznīcas drupas. Tās atrodas pavisam netālu no Cesvaines centra. Nezinu, kāpēc pamestām baznīcām ir savs šarms, noskaņa, īpaša atmosfēra, kas ļoti saista. Es gan pēdējā laikā savu aktīvo URBEX klaiņošanu esmu atlicis, bet šad tad jau var.

Kārzdaba bijusi kroņa muiža, ievērojams novada pareizticības centrs ar pareizticīgo baznīcu, slavenu draudzes skolu un divām pamatskolām.

Baznīca celta 1875. gadā. Tās arhitekts ir Roberts Augusts Pflūgs (Robert August Pflug; 1832-1885), kurš projektējis arī Rīgas pareizticīgo katedrāli. Padomju varas laikā baznīca pārstājusi darboties. Ēka palēnām iet  bojā, draudze sen vairs nepastāv. Tā bija dibināta 1846. gadā, un vēl 1932. gadā draudzē bijis ap 2000 locekļu.

Stāsta, ka baznīcā bijušas ievērojamas mākslas vērtības – Katrīnas laika zvans, apgleznots ar ordeņiem, liela altāra glezna un vēl 4 gleznas zeltītos rāmjos u.c. Tas viss aizgājis postā vai aizvests uz Krieviju.

Mani šādas vietas protams, ka fascinē ar veco baznīcu meklēšanu esmu nodarbojies vairākus gadus. Gribas paspēt iemūžināt pēc iespējas vairāk pirms vēsture apēd un aizmirst šo vietu pastāvēšanu.

Rudens Vidzemē – Cesvaine: 2. sērija

Iegūstiet ekskluzīvu pieeju mūsu ģimenes video piedzīvojumiem, ko piedāvājam tikai Patreon abonentiem:
www.patreon.com/ervins


Iegādājies kādu no mūsu pašu veidotā dizaina suvenīriem:

Ja vēlies saņemt jaunākos rakstus, ceļojumu video, ziņas un izdevīgus piedāvājumus no manis – piesakies jaunumu pastam!

×